< návrat zpět

Slunečnice

Kdo by neznal známou písničku: „ Tak jako slunečnice každým dnem, otáčí se za sluncem..." nebo slavné Slunečnice Vincenta van Gogha? Není to jen poetické přirovnání, 1.oddíl skautek -Slunečnice opravdu natáčí své tváře ke slunci a svojí krásou by se i významnému uměleckému dílu vyrovnal!


A jaké jiné zajímavosti by se daly napsat o této až čtyřmetrové rostlině? Třeba, že pochází ze Severní Ameriky, odkud byla v polovině 16. století převezena Španěly do Evropy. Její semena tvořila důležitou součást jídelníčku domorodých kmenů, proto není divu, že například v Peru byla uctívána jako posvátná rostlina. Od 18. století se z jejích semen začal lisovat olej, který patří k důležitým součástem naší kuchyně, má protisklerotické účinky, je vynikající surovinou pro výrobu léčivých mastí a osvědčil se také v malířské technice olejomalby. Květy slunečnice dosahují průměru až 40 cm a jsou podstatným zdrojem medovice a nektaru pro výrobu medu.

A chcete vědět, jak se jméno našeho oddílu řekne v jiných jazycích? Tak neváhejte a čtěte!

SLNEČNICA - slovensky,SLONECZNIK -polsky, SUNFLOWER -anglicky, SONNENBLUME -německy, PODSOLNEČNIK -rusky, ZONNENBLOEM -holandsky, TOURNESOL -francouzsky, GIRASOLE -italsky, GIRASOL -španělsky, GIRASSOL -portugalsky, ILIOTROPIO -řecky, NAPRAFORGÓ -maďarsky, SOLROS -švédsky, SOLSIKKE -norsky, HELIANTHUS -latinsky, ...